جاذبه های گردشگری آنتالیا

این شهر که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی در ترکیه محسوب می گردد دارای جاذبه های فراوان و مناظر حیرت انگیزی می باشد. در این شهر بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاهها خود نمائی می کند. در این شهر و در بخش قدیمی و تماشائی آن منطقه کاله ایجی  قرار دارد. بافت خاص منطقه که شامل خیابانهای کم عرض و پیچ در پیچ بوده به همراه خانه های قدیمی که توسط دیوارهای قدیمی محصور شده ،  بسیار جلب توجه می کند.
شهر آنتالیا در همان ابتدا یعنی از سال ۱۵۹ قبل از میلاد که توسط آتالوس بنا نهاده شد محل سکونت و زندگی مردم بوده است. آتالوس بود که نام این شهر را آنتالیا نامید. این شهر قبل از اینکه بدست عثمانی ها بیفتد تحت تصرف رومی ها ،بیزانسیها و سلجوقیان بوده است.

مسجد کنگره دار Yivli Minareli
ییولی میناره لی توسط سلطان علاء الدین کی قباد سلطان سلجوقی در قرن ۱۳ در مرکز شهر بنا نهاده شد. این مسجد با مناره های زیبایش امروز به یک سمبل در شهر آنتالیا تبدیل شده است. مدرسه کاراتای – مدرسه علوم دینی که در منطقه داخل قلعه کاله ایچی قرار دارد. این مدرسه از همان ابتداء در زمینه حکاکی بر روی سنگ در زمره بهترین مدارس در دوران سلجوقیان به شمار می آمده است . از دیگر مناطق دیدنی شهر می توان به ۲ مسجد که در زمان عثمانیان سا خته شده نیز اشاره کرد. یکی از آنها مسجد مراد پاشا است که در قرن ۱۶ ساخته شد و دیگری مسجد Tekeli – تکلی محمد پاشا که در قرن ۱۸ بنا شده است میباشد. این مساجد از لحاظ کاشیکاری در نوع خود یک شاهکار هنری محسوب می گردند. در کنار بندرگاه شهر مسجد باشکوه دیگری بنام اسکله – Iskeleقرار دارد که مربوط به اواخر قرن ۱۹ است. این مسجد از سنگهای بریده شده با چهارستون تشکیل شده که در بالای چشمه ای طبیعی بنا شده است. برج هیدیرلیک- Hidirlik که احتمالاً در قرن ۲ به عنوان مقری برای استفاده از فانوس دریایی مورد استفاده قرار می گرفته است نیز از جمله نقاط دیگر دیدنی این شهر است.

مسجد کنگره دار

کسیک مناره Kesik Minare
به معنای مناره های بریده شده می باشد که در گذشته بعنوان کلیسا از آن استفاده می شده است. این اثر در واقع نمایانگر تاریخ کهن شهر که زمان رومی ها، بیزانس، سلجوقیان، عثمانی ها تا به امروز را شامل میشود، می باشد. هنگامیکه امپراتور ها دریان در سال ۱۳۰ بعد از میلاد در شهر (فاسیلین) از استان آنتالیا دیدن کرد بافتخار او دروازه ای با سه طاق و ستونهای تزئین شده بنا گردید. در آن زمان این دروازه تنها راه ورودی به شهر به شمار میآمد. امروزه دو برج دروازه و قسمتهائی از دیوار مربوطه را می توان در کنار بندرگاه مشاهده نمود. برج ساعت هم نمادی دیگر از این شهر است که هم چنان در میدان کاله کاپیسی بعنوان سمبل صلابت و پایداری جای خود را در این شهر قدیمی حفظ کرده است. پارک های آتاتورک و کاراعلی اوغلو با آن گلهایی زیبا و رنگارنگ ، آب های درخشان اطراف خلیج و کوههای زیبا با مناظر نادر خود همگی وسیله ای است تا این شهر را به یک تفریگاه زیبا و مشهور تبدیل نماید.

KesikMinare

پارک Akua
در قسمت شرقی ساحل در پارک Akua –آکوا با آن سرسره های آبی خود می توان به هرگونه ورزش آبی اقدام نمود.

AquaPark

بندر قلعه کاله ایچی
بندر داخل قلعه کاله ایچی در عین حال که یک مرکز تفریحی به شمار می آید یکی از جالب ترین بندرگاهها در ترکیه نیز محسوب می شود. در این بندرگاه در کنار فروشگاه ها، کافه ها و رستوران ها خدمات و وسایل مورد نیاز ورزش مفرح قایقرانی من جمله قایق بادبانی هم ارائه می گردد. در این منطقه صبح هنگام می توانید قایق سواری کرده و عصرها از امکانات دیگر استراحتگاه استفاده نمائید.

دیوارهای قدیمی شهر در شب هنگام با درخشش فوق العاده زیبا خود فراهم کننده محیطی مملو از آسایش و آرامش برای شما خواهد بود.

از دیگر دیدنیهای این شهر سرامیک های ۲ رنگ آن است که متعلق به دوران بین سالهای ۸۵۰۰ – ۵۴۰۰ می باشد.

موزه آتاتورک
موزه دیگری که در این شهر وجود دارد موزه آتاتورک می باشد. این موزه محل نگهداری وسایلی است که در گذشته مورد استفاده بنیان گزار جمهوری ترکیه یعنی آتاتورک قرار می گرفته است.

موزه آتاتورک بجز روزهای دوشنبه همه روزه جهت بازدید همگان باز می باشد.

AtaturkMuseum

موزه باستان شناسی
در موزه باستان شناسی این منطقه اشیاء ساخته شده با دست را که آثاری از عصر پالئولیتیک تا دوره عثمانی را در بر می گردد، می توان ملاحظه نمود. وجود این آثار نیز نشان دهنده تاریخ کهن این منطقه می باشد.

موزه باستان شناسی بجز روزهای دوشنبه همه روزه جهت بازدید همگان باز می باشد.

موزه باستان شناسی

جشنواره پرتقال طلائی
جشنواره پرتقال طلائی که پائیز هر سال در زمینه فرهنگ و هنر برگزار می گردد را می توان از دیگر جذابیت های این شهر بیان کرد. تالار قدیمی در منطقه آسپندوس مکان مناسبی برای برگزاری کنسرت ها و فستیوالها می باشد.بعلاوه همه ساله در آنتالیا نمایشگاههای جواهر نیز برگزار می گردد. درسال ۱۹۹۶ در منطقه کنیا آلتی یک مرکز فرهنگی تاسیس گردید سالن این مرکز در درون یک هرم شیشه ای قرار دارد. این هرم جلوه خاصی به این مرکز فرهنگی بخشیده است.

GoldenOrangeFilmFestival

شهرک Sakl? Kent
در فاصله ۵۰ کیلومتری آنتالیا شهری است ایده آل برای ورزش های زمستانی، این شهر در قسمت شمالی منطقه باتلاقهای کوهستانی باکیرلی و در ارتفاع حدود ۱۷۵۰-۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.در ماههای مارس و آوریل علاوه بر اینکه شما می توانید صبح هنگام در این ارتفاعات به ورزش مفرح اسکی بپردازند، این امکان را خواهید داشت تا غذای مورد دلخواه را که شاید خوراک ماهی باشد در این محل میل کنید. سپس در ارتفاعات پا ئین تر به ورزش موج سواری و شنا پرداخته و در صورت تمایل حمام آفتاب بگیرید. علاوه از این شما می توانید قسمتی از وقت خود را به تماشای پارک حفاظت شده دوزلرچالی که در منطقه شمالی آنتالیا قرار دارد بگذرانید. هم چنین از نزدیک حیات وحش آن منطقه که شامل حیواناتی چون آهو و بزکوهی می باشد را تماشا کنید.

Skil Kent

غار کارائین
یکی دیگر از مناطق دیدنی آنتالیا غار کارائین است که در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر آنتالیا شرق کوه چان قرار دارد. از خصوصیات در خور توجه این مکان تعلق آن به دوران پارینه سنگی می باشد. غار کارائینی از جمله قدیمی ترین مکانهای سکونت انسانها در کشور ترکیه می باشد. این مکان دارای یک ورودی مجزا است که با نور خورشید روشن می شود که در ادامه به ۳ تالار بهم پیوسته منتهی می گردد. در داخل موزه کوچک که در کنار درب ورودی این غار قرار دارد برخی از آثار باستانی که قدمت آنها به ۱۶۰٫۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد وجود دارد. ویرانه های شهر ترسوس با قرار گرفتن در بلندای یک فلات   ۱۰۵۰   متری در ناحیه غربی کوهستان گوللوک از جمله نقاط دیدنی دیگر  این منطقه است. کوهستان گوللوک داخل پارک ملی م- ت گلوک واقع در شمال غربی شهر آنتالیا قرار گرفته است. ابنیه تاریخی این شهر در حصار چشم اندازی بدیع و زیبا قرار گرفته است. در بخش ورودی این پارک موزه طبیعی حیات وحش نیز قرار دارد.
گردش روزانه
چه چیزی جذاب تر از مناطق رویائی وکوهستانی زیبا، با تنوع گیاهی بسیار زیبا و جلوه با شکوه دریا در این منطقه که اگر خرابه های تاریخی وباستانی باقیمانده از گذشته را نیز به این مناظر اضافه کنیم ارزش انجام یک گردش روزانه در این منطقه را دو چندان خواهد کرد. در حومه شهر آنتالیا مناطقی وجود دارد که امکان گردش روزانه و مفرح را برای گردشگران فراهم می آورد. از آن جمله گردشگران می توانند از آبشارهای دودن که در ۱۴ کیلومتری شرقی شهر آنتالیا قرار دارد دیدن نمایند.

در این منطقه این امکان برای آنها وجود دارد تا در پشت آبشار قدم بزنند .آبشارهای دودن در مسیر ساحلی لارا مستقیماً بدریا سرازیر می شود. از نمونه های دیگر دیدنی این مناطق می توان از آبشار کورشون لو و دریاچه نیلوفر که هر دو در ۱۸ کیلومتری آنتالیا قرار دارد با آن مناظر زیبا و باشکوهش نام برد.

ساحل ماسه ای لارا در حدود ۱۲ کیلومتری شرق آنتالیا قرار دارد. سواحل کنیا التی هم در نزدیکی آنتالیا و در غرب آن قرار دارد. از آن منطقه مناظر زیبای کوههای مقابل قابل رویت می باشد. کمی دورتر پارک ملی (Beydoalari – بی دعا لاری) و ساحل توپ جام قرار دارد که از جمله مناظر دیدنی دیگر این منطقه محسوب می شوند.

در این منطقه جزیره طبیعی و زیبای مسیحیان را نیز نباید فراموش کرد. در منتهی الیه شمالی پارک امکانات لازم جهت برپائی چادر و استفاده از مناظر مهیا می باشد. در صورتیکه قصد دارید تا منطقه وسیعی از مناظر را در زیر پاهای خود تماشا کنید مجموعه امکانات تفریحی و رستوران های موجود در بالای تپه تون اکتپه گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

البته از مشاهده دره ۱۱۵ متری گوور که بسیار هم زیبا میباشد نیز نباید غافل شد. ویرانه های شهر ترسوس با قرار گرفتن در بلندای یک فلات ۱۰۵۰ متری در ناحیه غربی کوهستان گوللوک از جمله نقاط دیدنی دیگر این منطقه است. کوهستان گوللوک داخل پارک ملی م- ت گلوک واقع در شمال غربی شهر آنتالیا قرار گرفته است. ابنیه تاریخی این شهر در حصار چشم اندازی بدیع و زیبا قرار گرفته است. در بخش ورودی این پارک موزه طبیعی حیات وحش نیز قرار دارد.

مدرسه کاراتای
مدرسه علوم دینی  که در منطقه داخل قلعه  کاله ایچی  قرار دارد.  این مدرسه از همان ابتداء در زمینه حکاکی بر روی سنگ در زمره بهترین مدارس در دوران سلجوقیان به شمار می آمده است .
از دیگر مناطق دیدنی شهر می توان به ۲ مسجد که در زمان عثمانیان سا خته شده نیز  اشاره کرد. یکی از آنها مسجد مراد پاشا است که در قرن ۱۶ ساخته شد و دیگری مسجد       Tekeli  –  تکلی    محمد پاشا که در قرن ۱۸ بنا شده است میباشد.  این مساجد از لحاظ کاشیکاری در نوع خود یک شاهکار هنری محسوب می گردند.
در کنار بندرگاه شهر مسجد باشکوه دیگری بنام اسکله قرار دارد که مربوط به اواخر قرن ۱۹ است. این مسجد از سنگهای بریده شده با چهارستون تشکیل شده که در بالای چشمه ای طبیعی بنا شده است.
پارک ملی
در ۹۲ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. این پارک شامل دره ای  با انواع گونه های جانوری و گیاهی زیبا است. در کنار این پارک تنگه ای ۱۴ کیلومتری وجود دارد که به موازات رودخانه کوپرو امتداد می یابد. عمق این تنگه در بعضی از مناطق به ۴۰۰ متر هم می رسد. رستورانهای موجود در کنار این تنگه با پخت و سرو غذاهای دریایی جلوه دیگری را به این منطقه بخشیده است. پل  –  Oluk  الوک  که ساخت آن به دوران رومیان برگشته و بر روی تنگه قرار دارد.
به همراه پل(بوروم) که بر روی رود( Kocadere – کجا دره) بنا شده از شاهکارهای معماری عهد باستان به شمار می آیند.از پارک ملی این امکان را خواهید داشت تا به ۲ منطقه دیگر نیز بروید. یکی از این مناطق شهر باستانی سلگه و کوههای  dedeg?l – ددگل) است که قله  dedeg?l –  ددگل  را با ۲۹۹۲ متر ارتفاع بعنوان بلندترین قله این کوهستان در خود جای داده است.و دیگر شهر مهم و باستانی( Pisidia  – پیسیدیا)  (Alt?nkaya  –  آلتین کایا) می باشد که در منطقه شمال غربی تنگه کوپرولو  در پارک ملی قرار دارد. دسترسی به این مکان از طریق جاده ای پیچ در پیچ ممکن می باشد.
دیوارهای شهر با برج های چسبیده به آن ، آب انبارها ، معبد زئوس ، بازار ، استادیوم ، تآترهای کاشی کاری شده با کاشی های برجسته و گورستان از جمله بقایایی دیدنی موجود در این منطقه می باشد. این شهر تجاری در ارتفاع ۹۵۰ متری جای گرفته است.مورخان همواره اعتقاد داشته اند که در گذشته سلگه مستقیماً با آنتالیا معاملات تجاری داشته و همین معاملات تجاری موجبات رشد اقتصادی این شهر را فراهم آورده است. شهر سلگه بوسیله (Lydian – لیدینها) اداره می شده است.
منطقه Perge
این منطقه در ۱۸ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. این شهر در زمان های گذشته یعنی زمان پا مفیلیائیها از جمله شهرهای مهم و باستانی به شمار می آمده است . در سال ۱۵۰۰ میلادی این شهر محل اقامت Hitit)  – هیتیت ها) بوده است. سنت پل در خلال سفرهای مذهبی خود از این شهر بازدید نموده است.صحنه تآتر این شهر دارای برجسته کاری های بسیار بوده که به زیبا ترین شکل ممکن طراحی و تعبیه گردیده است.  نمونه های دیگری از این برجسته کاری ها را می توان در استادیوم که در حومه شهر قرار دارد مشاهده نمود.در این بین باستان شناسان آماتور از تماشای دروازه زیبای شهر که در کنار ۲ برج بلند قرار گرفته است لذت خواهد برد.  جاده درختکاری شده با سنگفرشهای زیبا ، و یا بازار بزرگ ، حمام های عمومی و فروشگاه موجود در این منطقه نیز از  دیدنیهای دیگر  این منطقه به شمار می آیند.
منطقه Side
در مجموع یکی از شناخته شده ترین مناطق گردشگری ترکیه  به شمار می آید. این منطقه بندری  در عین حال منطقه ای تاریخی و باستانی نیز  محسوب گردیده ، و در معنای لغوی به معنای درخت انار می باشد.امروزه این منطقه بدلیل ویرانه های باستانی ، ساحل ماسه ای ، مغازه های بی شمار و امکاناتی که جهت  رفاه گردشگران ارائه می دهد به  یک مرکز توریستی مهم تبدیل شده است.  تعداد بی شمار مغازه ، کافه  و رستوران ، که همگی دارای  چشم انداز زیبا   از دریا  می باشد  زیبائی این منطقه را دو چندان نموده است.مغازه هایی که در اطراف خیابانهای پارک قرار گرفته اند با فروش جواهرات زیبا و وسایل چرمی متنوع خدمات خوبی را به مشتریان ارائه می نمایند.تالار تآتر تزئین شده با ستو نهای  زیبا ، در این منطقه از جمله زیباترین و بزرگترین تالارها بشمار می آید.بازار معبد آپولو و گورستان که در نزدیکی دریا قرار دارد از مناطق تاریخی دیگر این منطقه به شمار می آید.
منطقه Kemer
این منطقه در فاصله ۴۲ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. در طول این مسیر ۴۲ کیلومتری چشم اندازهای بسیار زیبا  وجود دارد. در شهر کمر اقامتگاهی احاطه شده با مناظر بدیع و زیبا طراحی گردیده که محیطی  ایده آل را  برای گذراندن تعطیلات  گردشگران بوجودآورده است.تفرجگاه مجهزو ساحلی کمر به افراد علاقمند به ورزش های آبی از جمله قایقرانی و دریانوردی این امکان را میدهد تا به خلیج ها و سواحل بکر موجود در  منطقه جنوبی شهر رفته و از مناظر دیدنی آن لذت ببرند.اجناس ارائه شده در مراکز خرید این شهر جهت تهیه هدیه و سوغاتی بسیار مناسب می با شد. در قسمت شمالی این تفرجگاه پله کانهائی تعبیه گردیده است که شما را مستقیماً به ساحل متصل می کند. ساحل منطقه کمر ساحلی  با پرچم آبی است. (واژه پرچم آبی از سوی اتحادیه اروپا اعطا گردیده  و درمعنای مناطقی که دارای سواحل پاک و تمیز هستند استفاده میگردد.)
پارک یوروک
اهالی این منطقه بطور سنتی زندگی کرده و اکثریت آنها در حرفه های سنتی نیز   اشتغال دارند.
خلیج پیوسته ، منطقه ای است با مناظر بدیع و دلپذیر.  این منطقه همه امکانات لازم برای ورزش و سرگرمی های روزانه را دارا می باشد. در ماه آوریل هر سال فستیوالها و کارنا و الهای کمر به زیبائی  هر چه تمامتر برگزار می گردد. هم چنین مسابقات قایق رانی بین کمر و گیرنه (یکی از شهرهای قبرس شمالی در جمهوری ترکیه) که همه ساله  در فصل بهار برگزار می گردد نیز از دیگر جاذبه های  اطراف این منطقه به شمار می آید. در اطراف کمر نیز مناطق توریستی دیدنی بسیاری وجود دارد.
از جمله این مناطق در شمال  می توان  K?z?ltepe  – کزیل تپه  ،  گوی نوک  که دارای استاندارد ساحل پاک و تمیز است (پرچم آبی) ، Beldibi  –  بلدیبی  با پرچم آبی و  در جنوب کمر هم  به مناطقی چون (چام یولوا) و   Tekirova –   تکیرووا  باز هم با پرچم آبی  اشاره کرد. این مناطق همگی زمینه های متنوعی را برای تفریح گردشگران فراهم میآورند.در این منطقه در ارتفاع ۲۵۷۵ متری از سطح دریا دهکده توریستی محصور شده توسط جنگلهای سبز و خرم برای استفاده گردشگران مهیا شده است. نام این منطقه   Mt.Tahtal?-   م- تاحتالی   یا  Olympos می باشد.  رفتن به این منطقه خالی از لطف نخواهد بود.
حمام رومی ها
در این حمام که امروزه از آن  به عنوان موزه استفاده می شود مجموعه ای از بهترین آثار باستان شناسی گرد هم آورده شده است. در شرق منطقه  سیده-دش Side و در میان جنگل های درختان کاج اقامتگاه  Sorgun – سورگون  که شامل   تیتریین گل –   Titiyoneol به معنای گل لرزان با (پرچم آبی و دارای ساحل آرام) و(کیزیل آگاچ) بوده قرار گرفته است  که به دلیل دارا بودن سواحل ماسه ای و دریای آرام و آبی خود بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.این مناطق دارای فضای آرامش بخشی است.  علاوه برآن کلیه امکانات تفریحی و آسایشی نیز در این منطقه وجود دارد.
شهر باستانی الیمپس
این شهر در قسمت جنوبی منطقه  Mt.Tahtal?  قرار دارد.  این شهر مملو از بوته های گل خرزهره و برگ مو می باشد.  احتمالاً دروازه معبدی که در این شهر وجود دارد در طول دوران مارکوس آریلیوس (۱۸۰-۱۶۱میلادی) بنا شده است.  قسمتی از پل تآتر رومی موجود در این منطقه از بقایای دوران باستان محسوب میشود.  قدمت دیوارهای بیرونی و قلعه هایی که در اطراف خلیج قرار دارد به قرون وسطی بر می گردد.Yanarta?  – یانارتاش  این منطقه در شمال شهر Olympos و در ارتفاع ۳۰۰ متری از ساحل چیرالی  قرار گرفته است. اساطیر یونانی از این منطقه به عنوان منطقه ای که در آن قهرمان افسانه ای یونان بلروفون در آن سوار بر اسب بالدار خود پگاسوس جانوری با سری شیر مانند بدنی ببر مانند و دمی مار مانند که از دهانش شعله آتش بیرون می فرستاده را از پای درمیآورد یاد می کنند. رومیان این منطقه را بدلیل بخاری که از زیرزمین متصاعد می گردد و سبب بوجود آمدن   منظره خاص در شب میگردد به عنوان منطقه مذهبی به شمار می آورده اند.
منطقه Belek
این منطقه به عنوان مرکزی لوکس و مدرن و محل مناسبی برای استفاده از دریا و گرفتن حمام آفتاب به شمار می آید. شهر بلک در فاصله ۴۰ کیلومتری آنتالیا قرار دارد این شهر  کلوپ ملی گلف را  نیز در خود  جای داده است.  در این مکان که با نام بهشت گلف بازان نیز معروف می باشد علاوه بر امکانات گلف ۱۸ حفره ای و ۹ حفره ای شرائط مناسبی برای انجام ورزشهای آبی نیز وجود دارد. در این مکان گردشگران این شانس را خواهند داشت تا از نزدیک طعم غذاهای متنوع ترکی را  هم بچشند.  شب هنگام هم از فضاهای باز که برای تفریحات تدارک دیده شده می توانند لذت ببرند.
منظره زیبای پل بجامانده از دوران سلجوقی که برروی رودخانه  (کپرو) بنا نهاده شده است و در امتداد جاده آسپندوس قرار گرفته از جمله مکانهای دیدنی دیگر این منطقه می باشد. این جاده در ادامه از مرکز جواهرات به سمت تآتر آسپندوس امتداد می یابد.از تآتر آسپندوس بعنوان یکی از بقاهای مشهور دوران باستان یاد می شود و در نگهداری آن نیز سعی بسیاری میگردد. از این تآتر که گنجایش معادل ۱۵۰۰ صندلی را  نیز دارد  هنوز استفاده می شود. سالن های تآتر دکورهای صحنه ، اکوستیک های موجود همه و همه نشان از تبحر  معمار در  ساخت این بنا را دارد.
چنانچه از چگونگی تبدیل یک قطعه طلا به یک اثر هنری و یا نحوه تراش سنگ های گرانبها اطلاعاتی کاملی میخواهد حتماً از مرکز جواهرات آسپندوس دیدن فرمائید. در مرکز جواهرات آسپندوس می توانید از نزدیک جواهرات را مشاهده نمائید.در قسمت شمال شرقی آنتالیا و در محل دوراهی  Tasagil –  تاشاگیل  ، Be?konak   – باش کناک  جاده زیبای دیگری که در نهایت به پارک ملی و تنگه ۱۴ کیلومتری  K?pr?l? -کوپرولو  ختم می شود جلب نظر می کند. هم چنین  بهنگام عبور از این منطقه پروپیچ و خم کوهستانی شما  نظاره گر مناظر زیبا و بسیار رویایی نیز خواهید بود.
کاخ کالکوی
این منطقه چشم انداز زیبایی را از خلیج ، جزایر و قایق های بادبانی که در روی آبهای شفاف به آرامی شناور می باشند را در معرض دید بینندگان  قرار می دهد. (کاش – Ka?) در غرب منطقه ککوا قرار گرفته است .  این منطقه از ۳ طرف توسط کوههای اطراف احاطه گردیده است. در این منطقه این امکان را خواهید داشت تا با تاکسی های آبی متعلق به ماهیگیران محلی  به خلیج و یا ساحل های زیبای اطراف سفر کنید. شنا کردن و شیرجه زدن در آبهای منطقه کاش برای شما  بسیار لذت بخش خواهد بود.  کاش در قرن چهارم قبل از میلاد و بعنوان منطقه ای بر علیه (AntiPhellos   – آنتی فلوس)  بنا نهاده شده است . علیرغم اینکه امروزه بجز مقبره ها ،تابوتهای سنگی و یک تآتر آثار دیگری در این شهرنمی توان یافت ، اما شهر هنوز زیبائی خود را حفظ کرده است.  در کاش قدم زدن در خیابان و تماشای     مغازه هایی که اکثراً عرضه کننده صنایع دستی و وسایل چرمی ، لوازم مسی و نقره ای ، لباسهای کتان و فرش های دست بافت می باشند بسیار مفرح است.
بعد از قدم زدن و احیاناً خریدن کردن در طول مسیر خود که مملو از گلهای زیبا و خاص منطقه دریای مدیترانه میباشد امکان این را خواهید داشت تا در یک محل مناسب در زیر سایه یک نخل به استراحت بپردازید. کوههائی که شهر را احاطه کرده اند ، موجبات ظهور  مناطق دیدنی ، کافه ها ، رستوران ها ، مراکز تفریحی بسیاری را برای گردشگران  فراهم آورده است.  در این بین افرادی که  از انرژی بیشتری برخوردار هستند این شانس را خواهند داشت تا به بلندترین قله منطقه یعنی قله  (م-ت-کیزلارسیوریسی) با ۳۰۸۶ متر ارتفاع  صعود نمایند. بعد از (کیزلارسیوریسی) دومین قله مرتفع این منطقه با داشتن ۳۰۳۰ متر  قله (   Akd?g  –  آک داغ) می باشد.این قله در امتداد جاده زیبای کالکان،  (  Kaputa?  –  کاپوتاش) که دارای ساحلی منحصر به فرد است قرارگرفته است.در انتهای این ساحل زیبا غار فیروزه قرار گرفته است . در نیمه غربی این منطقه شهری کوچک بنام کالکان قرار دارد  که از روی تپه های آن می توان مناظر زیبای خلیج کوچک را نیز مشاهده کرد. این شهر با خانه های سفید و سنتی  و با آن پنجره ها و بالکن های مملو از گلهای زیبا که همانند آبشاری به خیابانها سرازیر گردیده اند به مکانی آرام و دلپذیر برای گذراندن تعطیلات تبدیل شده است.
خیابانهای باریک و پیچ در  پیچ این شهر که مملو از مغازه های گوناگون می باشد به لنگرگاهی بسیار زیبا منتهی میگردد.  سپیده دم و هنگام صبح گردشگران می توانند با قایق هایی که از این لنگرگاهها به سمت ساحل های کناری در حرکت هستند  به خلیج ها ی اطراف رفته و ساعاتی را در آنجا بگذرانند.معمولاً در هنگام غروب آفتاب اهالی کالکان از بالکن های خانه های خود در حین خوردن غذا ، و نوشیدنی های مورد علاقه خود به تماشای آمد و رفت گردشگران و قایق های آن منطقه می پردازند.
مرکز اقامتی توریستی آلانیا
آلانیا در انتهای یک دماغه سنگی در دریای مدیترانه و در میان دو ساحل ماسه ای طولانی قرار گرفته است. این دژ که در سال ۱۲۳۱ از طرف سلجوقیان مرمت گردید دارای ۱۵۰ برج می باشد. که توسط دیوارهای دو جداره احاطه گردیده است. در قسمت بیرونی این دیوارها بقایایی از قبیل ویرانه های چند مسجد ، یک کاروانسرا ، بازاری سرپوشیده  و  در قسمت داخلی این دژ کلیسایی متعلق به دوران رومیان و ویرانه هایی از یک آب انبار وجود دارد. گرچه تاریخچه شهر آلانیا با دوره رومیان تلاقی می کند ، اما در سال ۱۲۲۰ یعنی زمانی که علاء الدین کیقباد این مکان را به عنوان پایگاه نیروی دریایی و اقامتگاه زمستانی خود برگزید  به تصرف سلجوقیان درآمد. ساختمانهای به جامانده از آن زمان حکایت از جایگاه مهم این شهر در زمان سلجوقیان دارد.  علاوه بر دژ دیدنی که در این مکان وجود دارد کارگاههای منحصر بفرد کشتی سازی و برج قرمز ۸ ضلعی K?z?lkule   –  کیزیل کوله  از جمله مکانهای زیبای دیگر این منطقه می باشد.آلانیا علاوه بر اینکه محلی مناسب  برای گذراندن تعطیلات به شمار می آید : مرکزی است با هتل ها و متل های  مدرن، رستورانها و کافه های متعدد که در رستورانهای آن غذاهای دریایی نیز  سرو می شود.  منطقه آلانیا دارای ۳ ساحل با استاندارد پرچم آبی می باشد. از سمت پارک زیبای شهر جاده ای در راستای ساحل وجود دارد که به سوی بندرگاه امتداد می یابد. در طول مسیر مغازه های متعدد وجود دارد. در این مغازه ها محصولاتی نظیر صنایع دستی ، وسایل چرمی ، پوشاک ، جواهرات ، کیف های دستی وکدوهای زیبای رنگ آمیزی شده که سمبل منطقه نیز محسوب می شود به جهانگردان و گردشگران ارائه می گردد. همه ساله در ماه آگوست یعنی زمانی که شهر آلانیا میزبان جشنواره بین المللی و رنگارنگ فورکلور میباشد  فضای این شهر مملو از نشاط و انرژی می شود.
غار داملاتاش
ااین غار مکان مناسبی است برای گردشگران که در آن علاوه بر دیدن مناظر خارق العاده طبیعی امکان دیدن  سنگهائی تغییر شکل  یافته نیز وجود دارد. در این غار دیوارهای سنگی که  به طرز خارق العاده ای در طول زمان تغییر شکل داده تصاویر بسیار زیبایی را خلق کرده اند.در همین محدوده موزه باستان شناسی و قوم نگاری نیز وجود دارد که بازدید از آنها نیز خالی از لطف نمی باشد. (این موزه همه روزه بجز روزهای دوشنبه جهت بازدید گردشگران باز می باشد). از مکانهای دیدنی دیگر این منطقه ۳ غار دریائی بنام های  Fosforlu Ma?ra  –  فسفرلوماعارا  به معنای غار فسفری با ترکیبات سنگی درخشان و شب تابی که در خود جای داده است.( K?zlar Ma?ras?  – کیزلارماعاراسی) غار دخترها که در گذشته محل نگهداری اسرای زن توسط دزدان دریائی به شمار می آمده است و  عاشیک لا ر ماعاراسی می باشد که دسترسی به این ۳ غار با قایق امکان پذیر خواهد بود.
مرسین
این منطقه توسط باغهای زراعی و سرسبز احاطه گردیده است. مرسین  مرکز استان ایچل بوده و در اواسط جاده مراسلاتی ساحل شرقی دریای مدیترانه قرار گرفته است.  خیابانهای پوشیده شده از نخلها ، پارک بسیار بزرگ ، هتل های مدرن و سواحل متعدد و مناطق تاریخی موجود در آن جلوه خاصی را به این منطقه بخشیده است.شهر مرسین  به عنوان شهری که مراحل پیشرفت را به سرعت طی نموده به شمار آمده  و  در عین حال  بعنوان بزرگترین بندر آزاد در بخش  مدیترانه ای کشور ترکیه نیز محسوب میگردد. از این شهر سرویس های منظمی به شکل رفت و برگشت به منطقه gazimagosa – گازی ماگوسا  در قبرس شمالی واقع در  جمهوری ترکیه صورت می پذیرد. در منطقه مرسین گردشگران علاقمند به غذاهای دریایی این فرصت را خواهند داشت ، تا در رستورانهای این شهر طعم غذاهای طخ شده از صید روزانه را  امتحان کنند. از دیگر انواع خوارکهای خاص این منطقه می توان به غذاهای محلی  Gezerye  – جذریه  ، شیرینی پخت شده با هویج و مغز گردو  نان فلفلی –   Biberli Ekmak    و پیتزاهای کوچک بدون گوشت با سس تند آن  اشاره کرد.
علیرغم اینکه شهر مرسین شهری است با بافت مدرن اما این شهر در واقع بخشی از شهر باستانی Zephyium -زفریوم) را شامل شده  است. در گذشته این شهر از طرف  Hitit  –  هیتیت ها  با نام( Kizuwanta  – کیزووانتا) نام گذاری شده است.  در ۳ کیلومتری غربی شهر مرسین در منطقه  yumuktepe  – یوموک تپه) در حفاری های انجام شده ۳ منزل مسکونی متعلق به عصر نوسنگی که  در ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده بود  یافت شد.  در عین حال در نامه نوشته شده از طرف پودوهپا ملکه( hithit – هیت هیت) به پادشاه( garite U- اوگاریته) واقع در کشور سوریه چنین برمی آید که  Hyria  – هیریائی ها   که در آن زمان در قسمت فوقانی رودخانه گوک سو  واقع در منطقه ایچل -می زیسته اند. با لوگاریت ها تجارت زیادی را برقرار می کرده اند.  تاکنون بقایای مختلفی از تمدن های مختلف در منطقه ایچل کشف شده است. اما قسمت عمده این بقایا متعلق به دوران روم باستان . روم شرقی و زمان تشکیل کشور  ترکیه است.
منطقه K?zkalesi
این منطقه در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی مرسین در بخش باستانی شهر Korykos قرار دارد.  سواحل هموار ، هتل ها و جایگاه های مناسب برای ایجاد کمپنیگ و همینطور قصر (کوری کسKorykos (که در قرن چهارم ساخته شده از دیگر ویژگیهای این منطقه به شمار می آید.  K?zkalesi  – کیزکالسی  در جزیره کوچک و در فاصله ۲۰۰ متری ساحل قرار دارد.  قلعه دختران در قسمت فوقانی کیزکالسی و  روستای کوچک ماهیگری به نام نازلی کوی وجود دارد که در واقع بر روی خلیج نیز واقع شده است. در آنجا تصویری از موازئیک متعلق به دوران رومیان که در روی آن تصویری از  ۳ زن زیبا نقش بسته است وجود دارد.
کمی جلوتر در فاصله ۱۲۵ متری دره، غاری طبیعی بنام   Cennet  –  جنت  به معنای بهشت    و پرتگاهی عظیم بنام( Cehannem   – جهنم) به معنای دوزخ قرار دارد. در درون دره بهشت معبدی قرار دارد که در قرن ۵ تبدیل به کلیسای کوچکی شده است . پرتگاه جهنم دارای ۵۰ الی۷۵ متر عرض و۸۰ الی ۱۲۰ متر طول میباشد.در همین حوالی غار عمیق  Narl?kuyu  –  نارلی کویو  وجود دارد که در نوع خود منبعی غنی از استالاگمیت و استالاکتیت و کربنات کلسیم به شمار می آید. گزارشات حاکی از آن است که هوای مرطوب این غار برای افرادی که از بیماری تنفسی رنج می برند بسیار مفید است.  رومیان در زمان های گذشته بر روی پله های که به بخش تحتانی غار منتهی میشده کنده کاریهای زیبائی را انجام داده اند.
مقبره پادشاه شجاع Mezgit Kalesi   –  مزگیت کالسی  در ۱۲ کیلومتری شمال ساحل  Susano?lu – سوسان اوغلو  و   ۵/۲ کیلومتری شرق روستای(? Pasl  –  پاسلی)قرار دارد.  نمای سر در این مقبره تشکیل شده از ستونهای (کرینتین  –   Corinthian)  (سبک ویژه معماری تویان قدیم) که دارای سرستونهای بشکل ناقوس بوده و ۸ متر ارتفاع داشته که در آن تا فاصله ۱ متری  حکاکی های برجسته Pirapos شده است.  این بنا یکی از بزرگترین مقبره ها بشمار می آید ، و تاریخ ساخت آن به دوران رومیان برمیگردد.
جزیره Silifke
جزیره ای است کوچک در ۹ کیلومتری شهر  مرسین-  Mersin   که در پائین یک تپه قرار گرفته است. این  قطعه زمین کوچک که با دژهای گوناگون محصور شده است. قبلاً گورستان باستانی (Cilician  –  Seleucia) بوده است.
در شهر بر روی رودخانه (جالی جاد نوس –   Calycadnos   ) پلی متعلق به سال ۷۷ یا ۷۸ میلادی وجود دارد ،  که امروزه آن را پل  گوک سو  می نامند. ویرانه های باقیمانده از معبد رومیان و تالار تآتر این شهر که متعلق به سال ۲۰۰ میلادی می باشند ، از دیگر جاذبه های  دیدنی این منطقه به شمار می آیند. موزه قوم نگاری و موزه باستان شناسی که در مسیر( Ta?ucu –  تاشوجو) قرار دارد از جمله مکانهای است که در آن آثار باستانی سراسر منطقه به نمایش در می آید. –  توکل سلطان  یکی دیگر مناطق دیدنی این شهر است.در این منطقه در دلتای  گوک سو  بیش از ۳۰۰  نوع پرنده در محیطی حفاظت  شده نگهداری می شود.   در منطقه  Damircili  –  دمیرجیلی( Imbriogon   باستانی) در سمت شمالی( Silifke  –  سیلیفکه) در مسیر راه اوزون جابورج  مقبره های که همگی متعلق به اوایل دوران رومیان است. به نحو خوبی نگهداری شده و در معرض دید گردشگران قرار می گیرد.
با طی کردن راهی کوهستانی به بخش روم باستانی Diocaesarea از منطقه اوزونجا بورچ   که تا فاصله ۱۲۰۰ متری از سنگ قبرهای بزرگ پوشیده شده است می رسید. از آثار دیدنی این منطقه می توان به بقایای معبد  Zeus olbius  که یادگاری است از دوران یونان باستان ، معبد( Tyche  –   تیچه) یا خدای شانس ، تالار تآتری که بین سالهای ۱۶۱ تا ۱۸۰ میلادی ساخته شده ، کلیسای رومی و یک برج اشاره نمود.
۴۰ کیلومتر دورتر از این منطقه دریاچه شرقی  ویرانه های  Olba  – البا  (Ura) قرار دارد. بازدید از قناتهای رومی ، تالار تآتر و چشمه این منطقه نیز  خالی از لطف نخواهد بود.
شهر Ta?ucu
شهر و در عین حال بندرگاهی است با سواحل ماسه ای  و مرکز اقامتی ، رفاهی مناسب برای جهانگردان ، از این شهر توسط اتوبوسهای دریائی و همینطور قایق ها می توان به شهر گیرنه واقع در قبرس شمالی از جمهوری ترکیه سفر نمود.) Ovac?k –  اواجیک)  در فاصله ۴۴ کیلومتری غربی شهر) Ta?ucu  – تاش اوجو) قرار دارد. این منطقه ، منطقه ای است آرام با اسکله ماهی گیری و ساحلی زیبا که بدلیل همین خصوصیات بسیار مشهور  نیز گردیده است.Peninsula  –  پنینسولا  یا Cavaliere  –  جاوالییره  در منطقه Ovac?k واقع شده و منطقه ای است مناسب برای شنا و شیرجه ، علاوه از آن یکی از جذاب ترین مکانهای توریستی ترکیه نیز  به شمار می آید. علاقه مندان به ورزش شنا در خلیج و جزیره کوسرلیک  بای نیز نباید غافل شوند.در فاصله ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی منطقه ای وجود دارد که ویرانه های دوران رومیان و موازئیک های زیبای تاریخی  را در خود جای داده است.از منطقه  Ayd?nc?k  –  آیدینجیک  به سمت غرب Ovac?k آبهای نیلگون مملو از قایق های بادبانی بخوبی قابل رویت می باشد. لازم است قبل از سوار شدن به این قایق های  بادبانی از امنیت آن اطمینان حاصل نمائید.جاده ساحلی منتهی به کوهستان پر از  کاج با شیبی تند که به دریا ختم می شود مناظر بدیع و زیبایی را از صخره ها ، خلیج های کوچک و آبهای فیروزه فام مشرف به دریای مدیترانه بوجود آورده ، که مشاهده آن خالی از لطف نخواهد باشد.Bozyaz?   – بزیازی   در فاصله ۳۶ کیلومتری غرب  Aydincik –  آیدین جیک  قرار دارد. این منطقه بعنوان یک مرکز تفریحی از قسمت های پاکیزه و وسیع برای چادر زدن برخوردار است. نمای زیبای ساحل را می توان از کاخ Anamur  –  آنامور  که از ان  نگهداری خوبی میشود و در میان ۲ ساحل ماسه ای ، نیز قرار گرفته  تماشا کرد. کاخ Anamur در قرن وسطی توسط Crusaders   ساخته شده و بعدها توسط عثمانیها بعنوان قلعه نظامی مورد استفاده قرار گرفته است.
شهر آنامور Anamur در فاصله ۱۳ کیلومتری Bozyaz? در ناحیه غربی  میان کوههای احاطه شده با درختان موز  و در ساحلی زیبا و ویرانه های از     Anamorium باستانی با قلعه  و دژ محکم ، تالار تآتر و حمام و گورستان قدیمی قابل روئیت می باشد.با قرار گرفتن در بالکن های ساختمانهای موجود در این شهر شانس تماشای مناظر زیبا وبکر را برای خود خلق خواهید کرد.
منطقه Alanda
چهارمین شهر بزرگ ترکیه بوده و درقلب دشت قرار گرفته است. آلاندا مرکز مهمی  در  صنعت کشاورزی و نساجی به شمار می آید.  در این منطقه پل سنگی ۳۱۰ متری  تاش کوپروسو  که توسط هادریان ساخته شد و بعدها بوسیله جاستینیان تعمیر گردید نیز  بر روی رودخانه سیمان ازر اندام می کند.  این پل در واقع شهر را به دو بخش تقسیم کرده است. و در طول زمان تنها  ۱۴ طاق از ۲۱ طاق این پل باقی مانده است.    مسجد  Ulu -اولو  ساخته شده در سال ۱۲۰۶ ، مسجد  Eski –  اسکی  ، مسجد  Hasan A?a – حسن آقا  ، برج ساعت ساخته شده در قرن ۱۹ و بازار قدیمی سرپوشیده از دیگر مکانهای زیبای  این منطقه به شمار می آیند. این شهر هم چنین دارای ۳ موزه است : ۱- موزه باستانشناسی که در آن اکتشافات محلی و بقایای Hitit و رومیان در آن نمایش داده می شود.   موزه قوم نگاری  و  موزه فرهنگ آتاتورک.
بعد از  یک روز گردش در شهر  Alanda  -آلاندا  خوردن کباب  آدانا که تندی خاصی داشته و از گوشت تازه طبخ میشود خالی از لطف نخواهد بود. از نوشیدنیهای محلی این منطقه نیز می توان به آب شلغم که از شلغم سیاه گرفته میشود و همینطور) Shire  –   شیره) که نوعی آب انگور است اشاره نمود.
سیحان دم
سدسیحان و دریاچه واقع در شمال شهر ، پیاده روهای زیبا ، باغهای چای و مجموعه رستورانهای زیبا همگی  مکانهای مناسبی برای فرار از گرمای  روزانه به شمار می آیند.  هنگام غروب آفتاب از یک طرف  منظره زیبای رودخانه  که با چراغهای درخشان مزین گردیده در معرض دید شما قرار گرفته و از طرفی دیگر  نسیم آرامی که در حال وزیدن است موجب تشکیل موجهای کوچک بر سطح  آبهای این رودخانه می گردد.از جمله  سواحل نزدیک  به این منطقه که  در  عین حال دارای تسهیلات رفاهی مناسب نیز هست می توان به منطقه yumurtal?k – یومورتالیک  اشاره کرد.  در این منطقه کاخی باستانی در بندرگاه قرار گرفته  که به اسکله ماهیگیران  مشرف می باشد. منطقه(  Karata?    – کاراتاش )نیز  از زیبائی های خاصی برخوردار است که تماشای آنها برای هر  بینندهای  لذت آور است.  پارک  چاملیک  هم از جمله مناطق زیبای ذیگر این منطقه  است که  در عین حال محلی مناسب برای ماهیگیری  نیز  به شمار می آید.
کمی جلوتر از جاده آدانا در حوالی شهر اسکندرون و در نزدیکی Yakap?nar   –  یاکاپینار  شهری با نام میسیس  (Misis) قرار گرفته است.  از ویژگیهای این شهر قرار گرفتن آن در سر راه  جاده ابریشم است.  در میسیس و اطراف آن در  نگاه اول ویرانه های دوران رومیان از جمله سنگفرش موزائیکی  که متعلق به قرن چهارم میلادی است به چشم می خورد.  در این سنگفرش کشتی نوح و حیوانات داخل آن نیز  به تصویر کشیده شده است.  کمی آنطرف تر و در امتداد جاده ،  ویرانه های تاریخی   Y?lankale   –  ییلان کاله و  کاخ   شاهمران  –  Sahmeran   برفراز کوهی سنگی به شکلی که کاملاً بر روی رودخانه Ceyhan (جیحان) قرار گرفته است ارز اندام میکند.در قسمت جنوبی ییلان کاله و در منطقه Sirkeli  -سیرکلی به جنبه کاری های انجام شده توسط هئیت هیت ها نماینگر آن است که  Muvatalish   – موواتالیش  در طول مسیر حرکتی خود به کشور مصر در منطقه( Sirkeli -سیرکلی) سری زده و در آنجا توقفی نیز داشته است.روستای  دیلک کایا  – (Dilekkaya  ( Anavarza  باستانی  که در شمال رودخانه جیحان قرار دارد.  از مکانهای دیدنی  این روستا می توان به یک شهر رومی و کاخی زیبا اشاره کرد.  در موزه کوچک موجود  در این شهر  ۲ نمونه از هنر موزائیک کاری که در آن زمان در  حمامهای رومی استفاده می شده وجود دارد.از ابتدای خلیج اسکندرون به سمت انتها ۲ بخش باستانی دیگر نیز وجود دارد.  شهر( Castabala  –  جاستابالا) شهری است که  دسترسی به آن از طریق جاده( Karatepe   –   کاراتپه ) ممکن می باشد.  از جمله آثار دیدنی این منطقه می توان به خیابانهای ستون دار حمام و قلعه ای قرار گرفته در روی ستونها اشاره نمود.
دشت ایسوس
در این دشت که در گذشته یعنی در سال ۳۳۳ قبل از میلاد الکسا ندرکبیر ، داریوش سوم و ارتش ایران  را طی جنگی مغلوب کرد  امروزه به محلی مملو  از  محصولات مرکبات تبدیل شده است.  این مرکبات امروزه  نیاز کشور ترکیه را  به میوه هائی از قبیل پرتقال ، نارنگی و لیمو کاملاً برطرف نموده است.کمی دورتر از ساحل در  خلیج  Iskenderun  –  اسکندرون  مجموعه Sokullu Mehmet  – سوکوللو محمد پاشا  قرار دارد.در این منطقه مکانهائی از قبیل مسجد ، بازار ، کاروانسرا و مدرسه ای متعلق به قرن شانزدهم به چشم می خورد. از جمله مکانهای تاریخی دیگر این منطقه می توان به  Cin kulesi –  جین کولسی  و یک کاخ نیز  اشاره نمود.
اسکندرون که در گذشته  Alexandetta  –  الکساندتا  نامیده می شده ابتدا توسط الکساندرکبیر و پس از پیروزی بر ایرانیان در دشت Issos ایسوس بنا نهاده شد.  امروزه این شهر به عنوان یک شهر پر جمعیت و بندری جایگاه خاصی را در تعاملات تجاری بعنوان  شهری  مرکزی و  تجاری ایفا می کند.  هتل ها ، رستورانها و کافه های متعدد موجود در این منطقه با توجه به نحوه   قرار گیری و منظره خاصی  که از وجود پارکهای اطراف نشات می گیرد با چشم انداز زیبائی که به سمت دریا دارد ، نظر هر بیننده ای را به خود معطوف می نماید.  از غذاهای معروف این منطقه میگوهای لذیذ آن ، دسر گرم  کونفه  تهیه شده از دانه های گندم شیرین به اضافه پنیر آب  شده و پیش غذای هر سوس متشکل از پوره نخود ، شیر و فلفل قرمز اشاره کرد.  از سوغاتی های مشهور این منطقه هم باید به وسایل چوبی شامل میز های حکاکی شده کار دست . صندلی  و غیره اشاره کرد.
در بخش جنوبی ساحل اسکندرون شهر چینار قرار گرفته  که دارای سواحل ، هتل ، مهمانخانه ها و رستورانهای بسیار زیبائی می باشد.   So?ukluk  – سوئوکلوک  منطقه ای است که  در مسیر جاده Antakya   -آنتاکیا ، اما کمی دورتر از جاده اصلی قرار گرفته است. این منطقه مکان مناسبی است برای فرار از گرما  زیرا دارای آب و هوای خنکی است.  در مسیر راه بعد از گذشتن از  Belen Pass –  بلن پاس  حتماً در مقابل کاخ Bagras – باگراس که در مقاطع مختلف توسط رومیان ، ماملوکها و جنگجویان جنگهای صلیبی به اشتغال درآمد توقفی کوتاه داشته باشید.  از این کاخ در  گذشته برای  کنترل مسیر  منتهی به کشور عربستان استفاده می شده است. یک کلیسای کوچک نیز  در این کاخ وجود دارد.
شهر Antakya
این شهر در واقع وابسته به شهر مقدس  (Antioch –  آنتی اوچ) بوده و در کنار رودخانه( Asi  –  آسی) (Orontes )و در دشتی حاصلخیز در میان کوهستانهای بزرگ قرار گرفته است.  آنتاکیا به عنوان شهری که در دوران رومیان پایتخت سلجوقیان بوده و به دلیل رونق بازرگانی موجود در  آن که به نوبه خود موجبات  پیشرفت این شهر را فراهم آورده  بعنوان اولین شهری که واژه مسحیت در آن مطرح گردید از جایگاه خاصی برخوردار است.
موزه باستان شناسی آنتاکیا ، محل نگهداری یکی از غنی ترین مجموعه های موزائیک های  رومی در جهان است. این موزائیک های جالب در داخل سنگ ها قرار گرفته اند و در خلال حفاریهای انجام شده در  منطقهa Antaky  در نزدیکی منطقه  Dephne  –  دفنه بدست آمده اند. (بازدید از این موزه همه روزه بجز روزهای دوشنبه ممکن است)
در بیرون شهر غار پیتر روحانی قرار دارد . این مکان در سال ۱۹۸۳ توسط واتیکان مکانی مقدس اعلام شد.. بازار و مسجد  Habib Neccar  –  حبیب نجار   نیز از جمله مکانهای دیدنی دیگر این منطقه به شمار می آید.دروازه آهنی تعبیه شده در جنوب این غار یکی از ورودی های  Antioch مقدس بوده است. به هنگام حرکت در قسمت قدیمی این منطقه مرور  تاریخ و به یاد آوردن اشخاصی  از قبیل پیتر ، پوول ، بارناباس و دیگر اشخاص  ممکن است زیرا این منطقه  از  گذشته تا به حال کمترین تغییر را به خود دیده است.  کاخ Antioch که در قسمت فوقانی شهر قرار داشته و  نمائی زیبا و دیدنی از مناطق اطراف را در معرض دید بینندگان قرار می دهد.