جاذبه های گردشگری پکن

میدان Tiananmen
از بزرگترین میدانهای دنیاست که می توانید سایتهای مشهور بسیاری را اطراف آن ببینید از قبیل: مجسمه قهرمان کنگره ملی چین آرامگاه مائو موزه ملی
این میدان در مرکز پایتخت بنا شده است. محلی برای بازدید برج Tiananmen  مقبره قهرمانان چین، کاخ ها و عمارت به یاد ماندنی MAO ZEDONG  و پرچم ملی در این میدان همیشه برافراشته است. و همه روزه هزاران نفر از جهانگردان و شهروندان چینی از میدان بازدید می کنند. این میدان در سال ۱۴۱۷ و طی سلسله MING در کنار شهرممنوعه ساخته شده است و موزه ملی چین در شرق این میدان قرار دارد. همچنین این میدان همه روزه از گلهای زیبا و تازه آراسته می شود و این امر برجذابیت این محل افزوده است.

میدان تیانمن

 

شهر ممنوعه Forbidden
شهر ممنوعه یا همان GU Gong در شمال میدان Tiananmen در پکن واقع شده است. در چین باستان فقط دو امپراطوری Qing و Ming اقدام به ساخت کاخ و قصرهای مجلل نموده اندکه امروزه بعنوان بزرگترین مجموعه کاخ موزه های امپراطوری چین با مساحت ۷۴ هکتار در جهان مطرح می باشد.

در بر گیرنده ۹۹۹ کاخ است و این مجموعه آن چنان وسیع است که مثل شهری می ماند و چون در زمانهای قدیم هیچ فردی غیر از دربار حق ورود به این محدوده را نداشت و حتی خود دربار نیز نمی توانستند از محدوده این کاخها خارج شوند به همین دلیل به شهر ممنوعه مشهور شده است.
شهر ممنوعه با ۶متر خندوق و ده متر دیوار محصور شده است و هر دیوار آن یک دروازه دارد. شهر ممنوعه به دو بخش تقسیم می شود:بخش جنوبی یا محوطه بیرونی که امپراطوری وقت در آنجا فرمانروایی می کردو بخش شمالی یا محوطه درونی که وی با خانواده اش در آن زندگی می کردهاست. ساخت قصر از سال ۱۴۰۷ یعنی در پنجمین سال فرمانروایی Yongle، امپراطور سوم سلسله Ming آغاز شد و ۱۴ سال بعد در سال ۱۴۲۰ تکمیل شد. مردم چین باستان نهایت مهارت خود را در ساخت شهر ممنوعه بکار برده اند و در ساخت آن از کاشی و آجرهای زمرد رنگ استفاده شده است. و ساخت شگفت انگیز و هنر معماری با شکوه آن توریستهای زیادی را به خود جلب می نماید.

شهر ممنوعه

 

معبد آسمانی Temple of Heaven
این معبد در مکانی بسیار زیبا و با شکوه بنا شده است. امپراطوران چینی در آن زمان خودشان را پسر بهشت نمادی از زمین طراحی شده است. چینیان در آن زمان اعتقاد داشته اند که آسمان بلند و مرتفع است ولی زمین، پست و حقیر است. و تمامی اینها منعکس کننده افکار چینیهای باستان می باشد. از جذابیتهای دیگر این معبد وجود چترهایی با سر طلایی رنگ می باشد. این بنا از چوب و آجر ساخته شده است.
شما در این معبد می توانید یکی از شاهکارهای معماری چین را مشاهده کنید. مکانی بوده که پادشاهان هر ساله برای انجام مراسم شکرگزاری بعد از برداشت محصول به این معبد می آمدند.

معبد آسمانی

 

قصر تابستانی Summer Palace
مکانی بسیار دیدنی و جذاب همانطور که اسم قصر روی آن است به زیبایی آن نیز می باشد و این قصر محلی بوده برای استراحت امپراطوران چین در تابستان.

قصر تابستانی

 

دیوار بزرگ چین
دیوار بزرگ چین دژی است به منظور حفاظت از سلسله های مختلف چین در مقابل تاخت و تاز هانیکها، مغولها، ترکها و سایر اقوام چادر نشین که از سرزمین های جدید مغولستان و منچوریا می آمدند، ساخته شده است. دیوار چین طویل ترین دیوار ساخت دست بشر می باشد که به طول تقریبی ۶۳۵۲ کیلومتر از گذرگاه شانگهای در دریای بوهایی در شرق و حد فاصل چین و منچوری تا لوپ نور در جنوبی ترین قسمت منطقه خودمختار زینجیانگ کشیده شده است. ایندیوار تقریبا” مرز بین چین شمالی و مغولستان داخلی را مشخص می کند. امروزه برخی از قسمتهایی که در بخشهای توریستی قرار دارد بازسازی شده است.

دیوار چین